Rozhoduj o Európe » Modelové zasadnutie inštitúcií EÚ
» Modelové zasadnutie inštitúcií EÚ

Bilčík: Považujem komunikáciu s mladými ľuďmi za kľúčovú

Brno, Bratislava, 10. 2. 2020 - V rámci pětidenního modelového zasedání institucí EU, které proběhlo ve dnech 22 - 26. 1. 2020 v Bratislavě, s účastníky diskutovaly i europoslanci Markéta Gregorová a Vladimír Bilčík. Krom toho, že se spolu s dalšími hosty zapojili do diskusní aktivity a se středoškoláky strávily více jak dvě hodiny, s nimi stihli naši novináři Veronika Oravcová a Jan Jakovljevič udělat i krátký rozhovor. Přečtěte si odpovědi na jejich otázky od Vladimíra Bilčíka.

Bilčík: Považujem komunikáciu s mladými ľuďmi za kľúčovú

Mohli by ste na začiatok zhodnotiť, aký zmysel vidíte v projektoch akým je napríklad Modelové zasadnutie EU inštitúcií? Aký je ich pozitívny prínos pre študentov?

Mne sa to veľmi páčilo. Ja v tom vidím veľký zmysel pre mňa ako pre politika, pretože môžem počúvať mladých ľudí, čo ich trápi a akým spôsobom rozmýšľajú o svete. Je to dôležité, aby sme to počuli aj my, politici, ktorí potom tvoríme tie pravidlá, reflektujeme to, čo sa v tej spoločnosti deje, a aby sme mali nejakú spätnú väzbu ešte pred tým, ako urobíme nejaké rozhodnutie. Takže pre mňa osobne to boli veľmi dobre strávené dve hodiny v tých debatách. A zároveň sa mi páči aj ten československý rozmer, teda že je tu príležitosť, aby Česi aj Slováci, mladí ľudia z oboch krajín, mali možnosť diskutovať o veciach, ktoré sú pre nich spoločné, ale v niečom vychádzajú z rozličných kontextov, toho českého a slovenského vzťahu k európskej politike. A v neposlednom rade sa mi takisto páči ten formát Živých kníh, pretože to umožňuje v relatívne krátkom čase veľkú výmenu rôznorodých názorov a argumentov, a podľa mňa to núti ľudí veľmi intenzívne rozmýšľať o tom, ako ten čas využiť a ako diskutovať čo najúčinnejšie tak, aby vznikli reálne nápady, ako tú politiku posúvať. Takže páči sa mi formát, páči sa mi ten medzinárodný rozmer a páči sa mi aj to, že je tu príležitosť pre nás politikov počúvať mladých ľudí.


Títo mladí ľudia, ktorí tu boli, boli celkom rozhľadení a premýšľajú nad týmito témami, ale nie všetci mladí sú takí aktívni a zorientovaní. Ako by ste takýmto študentom vysvetlili, v čom je pre nich ten význam Európskej Únie, nad rámec toho, že to umožňuje voľne a slobodne cestovať? Keď hovoríte so študentami a mladými ľuďmi, ako sa im to snažíte „predať“?

To vždy závisí od toho, s kým sa bavíte. Myslím si, že je strašne dôležité pochopiť kontext, v ktorom sa ten človek pohybuje. Iné je to na gymnáziu, iné je to na učňovke, iné je to na dedine, iné v meste. Podľa mňa to, čo je veľmi dôležité, je priblížiť Európsku Úniu, to, čo tá Európska Únia robí, akú pridanú hodnotu prináša pre ľudí v tom danom kontexte. Takže ja sa vždy snažím veľmi počúvať tých ľudí, odkiaľ prichádzajú, a snažím sa na to reagovať ako najlepšie viem v súvislosti s tým, čo ich trápi. Takže toto je podľa mňa ten recept. Neexistuje jedna odpoveď a myslím si, že každý človek, každá komunita si zaslúži tú odpoveď, ktorá sa ich týka. A to je spôsob, ako tých ľudí vieme vtiahnuť oveľa viac do toho, aby vnímali, že to, čo sa robí v Európskom parlamente, čo sa robí v Európskej Únii, sa ich týka.

Aké možnosti vy z pozície europoslanca ponúkate mladým ľuďom, ktorí majú záujem o túto problematiku?

Ponúkam stáže. Keď som vyhlásil prvý konkurz na stáž, prišlo mi vyše 70 prihlášok, takže naozaj to bolo veľké výberko, veľký výberový proces. Je o to veľký záujem a budem ponúkať stáže ďalej. Takisto cez návštevnícky program sa snažím pozývať mladých ľudí do parlamentu. Budúci týždeň v Bruseli mám veľkú návštevnícku skupinu mladých ľudí z východného Slovenska, na to sa veľmi teším. Takže aj to je spôsob. Ale, samozrejme, pozývam mladých ľudí, aby ma sledovali na Facebooku, na Instagrame, pravidelne s nimi komunikujem a keď majú otázky, snažím sa im zodpovedať. Ja považujem tú komunikáciu s mladými ľuďmi za kľúčovú, pretože bez nich nemáme v Európe budúcnosť.


Vy ste určite mali veľmi dobrú predstavu o tom, čo znamená práca europoslanca, ale predsa len, čo vás na tom najviac prekvapilo? Bolo pre vás niečo prekvapujúce na tej práci v europarlamente?

Ja som čakal, že to bude veľmi politická práca, a myslím si, že ešte politickejšia než som si myslel. To súvisí aj s tým, že ten parlament je radikálne iný od toho minulého, je tam vyše 60 percent úplne nových poslancov a poslankýň. Takisto to politické zloženie je rôznorodejšie než v minulosti. Takže je to taká rýchla škola veľkej a vysokej politiky. Zároveň to, čo ja veľmi oceňujem na tom parlamente je, že tam funguje taká tá základná parlamentná kultúra a máme sa čo učiť aj na Slovensku. To je niečo, čo ja by som si zobral do tej slovenskej politiky ako taký cieľ. Keď niečo prenášať, tak je to to, že ten parlament je naozaj parlamentom, že tam funguje základná kultúra dialógu a diskusie. Aj tam je množstvo konfliktov, ale snažíme sa tie konflikty riešiť kultivovane a vždy na základe slov a nie nejakých prázdnych gest. Takže toto je dôležité a to je tá robota, ktorú ľudia často nevidia. Preto je dôležitá tá komunikácia na sociálnych sieťach. Nemala by byť o tom politickom divadle, ale mala by byť o tej reálnej práci, ktorá sa často deje v zákulisí. A poviem to na rovinu, je to veľmi tvrdá robota. To znamená, že pokiaľ v tom parlamente naozaj chcete niečo presadiť, tak potrebujete pracovať tých 14-16 hodí denne, pokiaľ ste v Bruseli a v Štrasburgu, pretože tá politická robota je o tom, že musíte mať jasnú predstavu o tom, čo chcete a kto vám s tým vie pomôcť, a potom si to politicky odpracovať, odkomunikovať a presvedčiť ostatných. A poslednú vec, ktorú by som k tomu povedal, všetci sme európski poslanci. Či som Slovák, Nemec alebo Francúz, som európsky poslanec a pokiaľ máte čo povedať, ostatní vás počúvajú. A to je taký odkaz sem k nám domov. Slovenský hlas sa počíta. A dúfam, že to bude platiť aj v najbližších rokoch.
Čo by ste na záver odkázali študentom, ktorých ste tu dnes stretli?
Nech vytrvajú. Nech ich to baví. A že sa na nich teším.

Autorka: Radka Vicenová


Späť